PROJECT FINISHED WITH SUCCESSFULLY

MESLEK YÜKSEKOKULU BİR PROJEYİ DAHA BAŞARI İLE TAMAMLADI

İlimiz oto tamirciliği sektöründe; otomotiv elektroniği ve taşıt diagnostik arızacılığında piyasa ihtiyaçlarına cevap verebilecek yeterlilikte ve mesleki açıdan donanımlı kalifiye elemana acil ihtiyaç bulunmaktadır. 2012 TÜİK verilerine göre ilimizdeki araç sayısı 45000 civarında olup, sektördeki kalifiye eleman yetersizliğinden dolayı birçok araç sahibi araçlarını tamir için çevre illere götürmekte bu da ilimizdeki tamirci esnafının önemli bir gelir kaybı demektir. Motorlu taşıtlar temel çevre kirleticilerden olup, çevre kirliliği açısından eğitimli sektör çalışanı önemli bir eksikliktir ve bu kirliliğin azaltılmasında eğitilmiş insan faktörü önemli rol oynamaktadır.

 

OTOMOTİV ELEKTRONİĞİ VE DİAGNOSTİĞİ EĞİTİMİ projemiz ile ilgili sektörde çalışan kalfa, çırak veya çalışmayan lise ve dengi okul mezunu 25 işsiz genç Otomotiv Elektroniği ve Diagnostiği alanında eğitilerek kalifiye eleman olarak istihdama katılımının sağlanması hedeflenmişti. Donanımlı techizat ve tecrübeli eğitim kadrosuna sahip olan Erzincan MYO Otomotiv Teknolojisi programı bu projede; sahip olduğu modern, teknolojik cihaz ve takımları kullanarak eğitim verildi. Proje süresinin 3.-8. Ayları içinde;-Taşıt Elektronik ve Diagnostik Eğitimi(480 saat),-Rehberlik eğitimi( 48 saat,) -Uygulamalı Girişimcilik Eğitimi KOSGEB şartnamelerine uygun olarak (72 saat) olmak üzere toplam 600 saat eğitim verilmiştir. Proje faaliyetleri içinde; Rekabet, İletişim ve Müşteri İlişkileri, Taşıt Atıkları ve Çevre kirliliği konulu seminerler yapılmıştır.

Ayrıca Eğitim faaliyetlerini tamamlayan kursiyerlerimiz; özel ve yetkili servislerde 1 aylık staj eğitimi yaptılar.  25 kursiyer ile başlanan OTOMOTİV ELEKTRONİĞİ VE DİAGNOSTİĞİ EĞİTİMİ projesini 23 gencimiz başarı ile tamamladı.             Eğitimin sonunda Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof Dr. M. Fatih Ertugay, Proje koordinatörü Doç. Dr. Murat Çetin, Müdür Yardımcısı Okutman.Erdal Aydın’ın ve misafirlerin katılımlarıyla sertifika töreni düzenlendi. Sertifika töreni sonrasında bir konuşma yapan Prof Dr. M. Fatih Ertugay, öğrencilerin kursu başarı ile tamamlamalarından dolayı teşekkür ederek, tamamladıkları bu kursun iş hayatlarında başarılarının anahtarı olması dileğinde bulundu.