2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI  

AÇILIŞ TÖRENİNDEN KARELER..

   Eczacılık Fakültesi olarak 16 Eylül 2013 tarihinde düzenlenen açılış programı ile 2013-2014 Eğitim-Öğretim Yılı'na merhaba dedik..

  

 

  

  

 

   16.09.2013 Tarihindeki Açılış Kokteylimizden Görüntüler...

  

 

2013-2014 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI 

AÇILIŞ PROGRAMINDA ÖNLÜK TAKDİM TÖRENİNDEN KARELER

  

 

 

 

  

  
  

 

  

 

AÇILIŞ DERSLERİNDEN KARELER....

      Açılış töreninde misafir hocalarımız tarafından çeşitli seminerler verildi.. Açılış Dersi-Prof. Dr. Fethi ŞAHİN-Eczacılık Nedir? Eczacı Kimdir ve  Farmasötik Kimyaya Giriş, Prof. Dr. Özgen ÖZER – Eczacılık Eğitiminde Kozmetik, Prof. Dr. Gönül ŞAHİN – Toksikoloji Nedir ?,  Prof. Dr. Yılmaz ÇAPAN – Farmasötik Dozaj Şekillerinin Genel Tanımı, Eczacılıktaki Yeri, Ecz. Buket AKSU-21. Yüzyıl Eczacılığı, Evren ALĞIN YAPAR – Kozmetikler: Yasal ve Sektörel Süreci....

  

  

  

 

ECZACILIK FAKÜLTESİ ÖĞRENCİLERİNDEN BEYİN FIRTINASI 

   Üniversitemiz Eczacılık Fakültesinde öğrenim gören 39 öğrenci, Fakülte dersliğinde düzenledikleri atölye çalışmasında eczacılık, mesleki sorunlar ve çözüm önerilerine yönelik aralarında beyin fırtınası gerçekleştirdi.Erzurum 13. Bölge Eczacı Odası ile Eczacılık Fakültemiz tarafından düzenlenen atölye çalışmasına, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yücel Kadıoğlu, Erzurum 13. Bölge Eczacılar Odası Başkanı Hasan Fehmi Altıntaş, Ecz. Mehmet Latif Güneş, fakülte öğretim üyeleri ve öğrenciler katıldı. 9.00-17.00 saatleri arasında gerçekleştirilen atölye çalışmasına, gruplar halinde iştirak eden öğrenciler, atölyede 4 grup oluşturdu ve her grup, Eczacılıkta mesleki sorunlar ve bunlara ilişkin çözüm önerileri hakkında görüş alışverişinde bulundu. Dekan Prof. Dr. Kadıoğlu, atölye çalışmasında öğrencilerinin, eczacılık mesleğinden beklentileri, üniversite ve eğitim-öğretime ilişkin muhtemel sorunlar ve bunların çözümüne yönelik görüşlerini ortaya koyma fırsatı bulduklarını söyledi. Prof. Dr. Kadıoğlu, ‘’Erzurum 13. Bölge Eczacı Odası ve Fakültemiz tarafından yapılan bu uygulama; öğrenim, üniversite hayatı ve mesleki sorunların tespiti ile bunların çözümüne yönelik, uygulanabilir projelerin üretilmesi açısından son derece yararlı geçmiştir.  Öğrencilerimizin mesleki projeler üretebilmesi ve bunların hayata geçirilebilir olması bizim için önemli. Atölye çalışması sonunda, saptanan sorunlar ve bunların çözümüne ilişkin proje hazırlanacak. Hazırlanan projeler, Erzurum 13. Bölge Eczacı Odası ile Fakültemiz Dekanlığınca, uygulanabilirlik açısından değerlendirmeye alınacak’’ dedi. Erzurum 13. Bölge Eczacı Odası Başkanı H. Fehmi Altıntaş da, atölye uygulamasında öğrencilerle gün boyu Eczacılıkta yeni projelerin üretilip hayata geçirilmesi adına fikirlerin tartışmaya açılarak beyin fırtınası yapıldığını ifade etti ve Eczacılık Fakültesi öğrencilerinin bu çalışmasında yer almaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

   Sabah ve öğleden sonra olmak üzere iki oturum halinde gerçekleştirilen atölye çalışmasında, öğrenci gruplarının ‘’Nasıl bir eczacılık mesleği?’’, ‘’Eczacılıkta yeni eğitim modeli arayışları’’, ‘’Doktorla çalışmaya daha çok ağırlık verilmesi’’, ‘’Diploma kiralanmasının önüne geçilmesi’’ ve ‘’Alo Eczane iletişim’’ hattı açılması gibi konularda yoğunlaştıkları gözlendi. Atölye çalışmasına verilen yemek molasında öğrenciler, Erzurum 13. Bölge Eczacı Odasınca verilen öğle yemeğinde buluştular. Ardından atölye çalışmalarının öğleden sonra bölümünde tekrar bir araya gelerek çalışmalarını sürdürdüler. Atölye çalışması ardından, Eczacılık Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yücel Kadıoğlu, çalışmaya katkılarından dolayı günün anısına,  13. Bölge Eczacı Odası Başkanı Altıntaş’a teşekkür plaketi takdim etti.