KÜTÜPHANE VE DÖKÜMANTASYON DAİRE BAŞKANLIĞI
 

 HİZMETLER  


 Erzincan Üniversitesi Merkez ve Birim Kütüphanelerinde aşağıdaki hizmetler verilmektedir:

  •   Ödünç Verme Hizmeti

Erzincan Üniversitesi mensubu olan akademik ve idari personel ile bütün öğrenciler kütüphaneye üye olabilirler. Üye kaydı için üniversite kimliği yeterlidir.Erzincan Üniversitesi mensubu olup kütüphaneye üye olanlar kütüphaneden ödünç kitap alabilirler. Ödünç kitap alırken üniversite kimliği gösterilmelidir.

  •  Rezerv Hizmeti

Rezerv koleksiyonu ders kitapları, yardımcı ders kitapları, KPDS, ÜDS, LES, KPSS hazırlık kitapları gibi çok fazla kullanıcısı olan kaynaklar ve korunması gereken sanat kitaplarından oluşmaktadır. Bu kitaplar kullanıcıların isteği veya kütüphane yönetiminin kararıyla rezerv kitaplar bölümüne konulur. Bu kitapların tespitinde öğretim üyelerinin, bölüm başkanlarının Daire Başkanlığına bildirecekleri listelerden de faydalanılır. Rezerv kitaplar 2 (iki) saat süreyle kütüphane içinde yararlanmak üzere kimlik karşılığı ödünç verilmektedir.

  •  Kütüphanelerarası ödünç verme hizmeti: (ILL)

Üniversitemiz mensubu akademik personel diğer üniversite kütüphanelerinden kitap talebinde bulunabilir. Kütüphane web sayfasındaki İstek Formları sayfasından ulaşacakları veya Merkez Kütüphanemizden alabilecekleri formla birlikte Merkez Kütüphanemize başvurarak bu hizmetten yararlanabilirler.

  •    Elektronik kaynaklar hizmeti

Abone olduğumuz 13 adet veri tabanı aracılığıyla birçok elektronik dergi ve teze internet üzerinden erişmek mümkündür. Bunun yanı sıra veri tabanları sayfamızda yer alan ücretsiz veri tabanları aracılığıyla da birçok kaynağa rahatlıkla ulaşmak mümkündür. Birçok veri tabanı da belirli süreler için deneme erişimine açılmaktadır.

  • Süreli Yayın Hizmeti

Süreli Yayınlar Birimi, basılı ve elektronik dergilerin seçimi, sağlanması ve koleksiyona dahil edilmesi ve bu koleksiyonun kullanımı ile ilgili olarak kullanıcılara yardımcı olmaktan sorumludur. Süreli yayınlar koleksiyonumuz şu ana kadar bağış olarak gelen yayınlarla oluşturulmuştur. 

  •    Kitap koleksiyonu

Erzincan Üniversitesi Kütüphane koleksiyonunun dağılımı şu şekildedir:

Müracaat kaynakları koleksiyonu Tüm kütüphanelerde yer alır.

Genel koleksiyon (Sosyal, edebiyat, eğitim, fen, mühendislik bilimleri,hukuk ve kültürel alanlar) tüm kütüphanelerde yer alır.

Tıp koleksiyonu Tıp Fakültesi Kütüphanesi ve Merkez Kütüphanede yer alır.

  
  •  Gazete ve güncel kitap okuma salonu

 Merkez Kütüphanede yer alan okuma salonda aktüel dergiler, yerel ve ulusal olmak üzere 23 adet günlük gazete okuyuculara sunulmaktadır. Ayrıca koleksiyona yeni katılan güncel kitapların da bu salonumuzda kullanıcılarımıza sunulması çalışmaları yapılmaktadır.

  •    Tezler

Erzincan Üniversitesi kütüphanelerinde akademik personelimiz tarafından yapılmış toplam 953 adet uzmanlık, yüksek lisans ve doktora tezi bulunmaktadır. Ayrıca abone olduğumuz veri tabanları aracılığıyla da internet üzerinden pek çok teze erişmek mümkündür.

  •    Bilgisayar ve internet hizmeti

Merkez Kütüphanede yer alan 3 adet internet erişimli bilgisayar öğrencilerimizin ve personelimizin kullanımına açılmıştır. Ayrıca Birim Kütüphanelerimizde de toplam 50 adet internet erişimli bilgisayar kullanımdadır.