REKTÖRÜN MESAJI

 

Değerli Erzincan Üniversitesi Ailesi,

Öncelikle yeni kurulmuş ve hızlı bir gelişme arzusuyla bugünlere ulaştırılan Erzincan Üniversitesi`ni geldiği noktaya taşımış olan herkese şükranlarımı sunarım.

Evrenselliğin yaşamasını esas alan üniversiteler, özgörevine uygun bir biçimde insanlığın çağdaş bilgi ve becerilerle donatılmasına, sürekli değişmesi ve gelişmesine katkı sağlayan kurumlardır. Bu kurumlar, tanımlanan görev ve sorumluluklarını yerine getirmede elinde bulundurdukları imkânları etkili bir şekilde değerlendirip katmadeğer sağlayan, çağdaş ve geleceğine ümitle bakabilen nesiller yetiştirip topluma sunmak zorundadır.

Üniversitemizi evrensel değerlerle daha ileriye taşımak için herkes üzerine düşen görevi hakkıyla yerine getirmek durumundadır.

Sevgili Gençler,

Şunu belirtmeliyim ki, kutlu bir yoldayız. Bu yoldaki Erzincan Üniversitesi Ailesi`nin her bireyi bizim için çok değerlidir. Her birinin yaptığı iş, öğretim çok kıymetlidir. Bu bilincin taşındığı ve çalışmada yoğunlaşıldığı sürece altından kalkamayacağımız zorluk yoktur. Zorlukları yenmede gücümüzü bütün paydaşlarımızdan alacağız. Gücümüzü problem oluşturmada değil, çözümde kullanacağız. Diyalog eksikliği, yanlış anlama gibi olumsuzluklar bir toplumun ölümüne sebep olan ve tedavisi şart olan en ciddi hastalıktır. Bu düşünceyle, uzlaşma kültüründen hiç uzaklaşmayacağız. Herkesin referansı yaptığı iştir. Bu vesileyle, hepimiz bu memleketin evlatlarıyız ve bu ülkeye ödeyecek borcumuz var. Bu borcumuzu ödemek, farklılığımızı ortaya koymak ve yarın pişman olmamak için çok çalışacağız.

Ailelerinizin ve sizlerin fedakârlıklarıyla geldiğiniz Erzincan Üniversitesi`nin beklentilerini; bölgenin şartlarını ve beklentilerini, eldeki imkânları en iyi şekilde değerlendirerek bütün birim ve kurumlar ile genç Üniversitemizi daha ileriye götürmek için el ele çalışacağız. Hedefimiz daima büyük olacak. Anadolu`da Bir Dünya Üniversitesi olma özülküsüyle hareket eden üniversitemizde açtığımız şemsiyeyi çok büyük tutacağız ve onun gölgesi ülkemizi aşacak.

            Sonuç olarak, üniversitemiz ve hepimiz birbirimize gelecekten birer emanetiz. Buradan, bu emaneti teslim ederken de hakkıyla teslim etmenin gururuyla ayrılacağız. Kazanan Üniversitemiz, Erzincan`ımız ve ülkemiz olacaktır.

 

Sevgi ve saygılarımla.

 

Prof. Dr. İlyas ÇAPOĞLU

Rektör